wróć na Stronę kampanii

Historia Regionu

1336 Year of the Highmantle

Rok ten został zapamiętany dla dwóch ważnych wydarzeń naszego regionu. Po pierwsze w sąsiednim Cormyrze wstąpił na tron Azoun, czwarty już tego imienia król Cormyru. Na szczęście dla swoich poddanych, jak i dla nas okazał się on być dobrym królem. Po drugie, o wiele smutniejsze, w roku tym Zhentarim'owie podbili Daggerdale, którą dotychczas okupują.

1340 Year of the Lion

Na naszych to ziemiach doszło w roku tym do bitwy między siłami Kultustów Smoków a armią kupieckiej Sembii. Obie te siły na miejsce spotkania wybrały sobie spokojną Feaherdale. Po bitwie każda ze stron sobie zwycięstwo przypisywała. Przegrali zaś mieszkańcy Featherdale.

1344 Year of the Moonfall

W tym to właśnie roku, jak poniewczasie dowiedzieliśmy się, dumni mieszkańcy Cormanthoru rozpoczęli swoją wędrówkę na zieloną wyspę swoich przodków. Odgrodzili się tam od innych ras morzem strzeżonym na równi przez ich potężną flotę jak i może nawet potężniejsze czary. Wielu próbowało dotrzeć do legendarnego Evermeet, niewielu wróciło by o tym opowiedzieć.

 

1350 Year of the Morningstar

W tym to właśnie roku do naszej społeczności dołączył na stałe wielki mędrzec, ale przede wszystkim największy czarodziej jakiego nosiła Faerun, Elminster. Postanowił on osiedlić się w niewielkiej więży na jednym ze wzgórz otaczających Shadowdale, ustanawiając ochronę nad tą Dale. Choć często bywał w rozjazdach imię jego samo w sobie odstraszało potencjalnych najeźdźców. Za wyjątkiem Zhentarimów, do pokonania których rękę swą wielokroć przykładał.

1355 Year of the Harp

Na północ od naszych ziem, w górach leży Cytadela Kruka. Do tego roku stanowiła ona ... no właśnie, mało kto pamięta czym tak naprawdę była. Wiele lat temu spytałem o to pewnego elfa, który urodził się jeszcze przed Przypieczętowaniem Przymierza (0 Year). Otóż nawet on pamięta opowiadania swoich dziadków, z których wynikało że kompleks ten już stał. Nikt nie wie kto zbudował Cytadelę Kruka, ale wszyscy pamiętają ją od niepamiętnych czasów właśnie pod tą nazwą. W roku 1266 na pomysł rady Zhentill Keep odpowiedziały miasta całego Wybrzeża Morza Księżycowego. Wielka wyprawa podjęta owego lata doprowadziła do oczyszczenia Cytadeli z Orków i bandytów ją zamieszkującym. Od tamtej pory w Cytadeli ustalono stały garnizon którego siły stanowiły wojska wszystkich miast ówczesnej koalicji, a więc Zhentill Keep, Yulash, Glister, Phlan, Thentii. Mulmaster, Voonlar, Sulasspryn i Hillsfar. Jednak tego właśnie roku garnizon Zhentill Keep podstępem opanował Cytadelę. Od tamtej pory jest to główny bastion militarny i właściwe serce Czarnej Sieci (Zhentarim). jest to również więzienie dla więźniów politycznych i zakładników ważnych dla przywódców Czarnej Sieci.

W odpowiedzi na ten akt zdrady niektóre z możnych miast tego przymierza wypowiedziało wojnę Zhentill Keep. Flota morska Mulmaster i Sulasspryn przez kilka miesięcy blokowała port w Zhentill Keep, a Hillsfar najechało Yulash, które od tamtej pory wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk stając się swoistym frontem w wojnie między Hillsfar a Zhentill Keep.

Ponieważ wiele z tych bitew toczyły się w lasach przylegających do Cormanthoru, elfy przyśpieszyły opuszczanie naszego regionu.

1356 Year of the Worm

Ten rok zaczął się po prostu źle. Wojna domowa jaka ogarnęła Dalelands przyniosła duże spustoszenia i wiele ofiar. Lashan ze Scardale ogłosiwszy się królem rozpoczął "proces zjednoczenia" podbijąc dość szybko Featherdale i Battledale. Dopiero na granicy z Mistledale, tej najpotężniejszej z ówczesnych Dales doszło do generalnej rozprawy z jego siłami w której uczestniczyły również kontyngenty wojsk Cormyru i Tilverton. Potęga Lashana została złamana i dość szybko odzyskano podbite dziedziny, a Królestwo Sembii, które korzystając z takiej okazji włączyło się do wojny, podbiło samą Scardale. Również Cormyr korzystał z okazji. Powiadomiony o uczestnictwie w koalicji wojsk Tilverton, Król Azoun IV wprowadził swoje wojska do tego dotąd wolnego miasta, które w obecnej sytuacji "jednomyślnie" opowiedziało się za końcem niezależności i przyłączeniem do wspaniałego Królestwa Cormyru. Tylko dzięki sprzeciwowi Dales z poparciem Cormyru identyczny los nie spotkał Scardale (na korzyść Sembii).

Później tego roku miał miejsce najpotężniejszy w dziejach "Lot Smoków". Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt z tych największych gadów, atakując wiele miast naszego regionu. W tym to czasie życie swe za Shadowdale oddała wiedźma Sylune, zabierając ze sobą w otchłań śmierci atakującego smoka.

Z wieści jakie dotarły Zhentill Keep atakowały co najmniej trzy smoki, które zostały pokonane po wielogodzinnej bitwie.

1358 Year of the Shadows

Cóż można by napisać o roku w którym Bogowie chodzili po Faerun, a magia wymykała się spod kontroli. Setki ludzi dokonało żywota w tych czasach, i tylko dzięki garstce poszukiwaczy przygód udało się doprowadzić do przynajmniej częściowego spokoju. Mówi się, iż nie wszyscy bogowie wrócili na swoje miejsca w Panteonie. Zginął Bane, Bhaal i Myrkul, a miejsca ich zagarnął dla siebie Cyric. Nie wrócili też Gilgeam, Mask, Ibrandul, Waukeen i Liira. Pojawił się Randall, będąc od tamtej pory Bogiem Kupców i wszelkiego sortu ciułaczy, Również Midnight, jedna z poszukiwaczy przygód zasiadła na tronie Mystry, przyjmując jej imię i stając się nową Panią Magii. Torm, jako jedyny z bogów którzy zginęli w zmaganiach jakie miały miejsce w tych czasach został przywrócony ze Świata Zmarłych, gdyż jak zostało ogłoszone we wszystkich świątyniach, zginąl za swoich wyznawców broniąc tych ideałów którym oni przez całe życie byli wierni.

Swoistą pamiątką po tych czasach są pola Dzikiej Magii i Martwej Magii które pojawiły się w różnych miejscach Farun.

1360 Year of the Turret

Kolejne nieszczęście spadło na nasz region. Tym razem w postaci hordy barbarzyńców ze wschodu. Ci konni jeźdźcy, doskonale znający walkę łuczniczą opanowali sporą część naszych dziedzin, i tylko wspólna krucjata wszystkich ludów zachodu pod przewodnictwem Króla Cormyru Azouna IV doprowadziła do ich klęski.

1361 Year of the Maidens

Nie wszyscy wyznawcy poległych przed trzema laty złych bogów zapomnieli o nich. A nowy bóg, Cyric pragnął był jedynym bogiem. Z jego to polecenia rozpętano ówcześnie największą "świętą" czystkę wśród wyznawców, zwaną "Banedeath". Największa skala zniszczeń i ofiar miała miejsce w Zhentill Keep. Od tamtej pory wyznawcy Bane'a i Myrkula modlili się w ukryciu.

W tym też to roku odkrywcy z Amn, przemierzywszy Może Bezkresne odkryli leżący po jego drugiej stronie kontynent, Maztica.

1363 Year of the Wyvern

Znów niepokoje na południowych granicach naszych ziem. Tym razem wojna wybuchła między Cormyrem a Sembią. Choć o samej wojnie niewiele się dziś mówi, a to z powodu iż  żadnej ze stron nie udało się odnieść znaczącego zwycięstwa nad drugą, o tyle jednak wiele emocji w dalszym ciągu sprawia kwestia jak do tej wojny doszło. Podobno wiele organizacji, jak i ościennych krain maczało w tej wojnie swoje brudne paluchy, jednak niewiele wiadomo. Podobnoż wielki udział w doprowadzeniu do tej wojny miała również pewna drużyna poszukiwaczy przygód, a zwłaszcza pewne małżeństwo krasnoludzkie wchodzące w jej skład. Większość jednak wkłada tę opowieść między bajki, nie wierząc jak dwójka krasnoludów może doprowadzić do wojny między dwoma królestwami. 

1368 Year of the Banner

Popychani przez swego boga, Cyryc'yści rozpętali drugą wojnę religijną (Second Banedeath), której jednak tym razem towarzyszyło zaangażowanie różnych bogów. W jej wyniku znaczna część Zhentill Keep legła jak mówi się w gruzach. a podobno i Cyric utracił domenę Świata Zmarłych. Kto tam jednak obecnie rządzi nie wie nikt, poza pojedynczymi prorokami nowego boga.

1369 Year of the Gauntlet

Ten rok właśnie się w tej kampanii rozpoczął, gracze są jak na razie w Mistledale.

 

wróć na początek